• DOLAR5,3210
  % 0,71
 • EURO6,0409
  % 0,73
 • ALTIN230,0107
  % 0,28
 • BIST 100101.971
  % 0,23
SON DAKİKA HABERLER
10 Ekim 2018 Çarşamba Saat: 16:18

Ünye Kalesinin Restorasyon İhalesi Yapıldı

Ünye Kalemizin restorasyon, dehlizlerin açılması ve temizliği islemlerini yürütecek olan firmaya yer teslimini gerçekleştirdik. Ünye Kalesini tam anlamıyla turizme kazandırmış olacağız. Hayırlı Olsun
Ünye Kalesinin Restorasyon İhalesi Yapıldı

ÜNYE KALESİ BİR YILDA TURİZME HAZIR OLACAK

Türkiye’nin en eski kalelerinden biri olan Ünye Kalesinde restorasyon çalışmaları resmen başladı. Restorasyonu gerçekleştirecek yüklenici firmaya bugün yer teslimi gerçekleştirilirken, çalışmalar 1 yıl içerisinde bitirilecek.

Ünye kalesinde yüklenici firma ile incelemelerde bulunan Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, Ünye turizminde önemli bir mihenk taşı olacak olan restorasyon sonrası kalenin tam anlamı ile turizme kazandırılmış olacağını söyledi. Başkan Çamyar, “Ünye’mizde 4,5 yılda çok değişik çalışmalar yürüttük. Bunlardan en önemlisi Kültür Yolu adı altında başlatmış olduğumuz projeydi. Bu proje kapsamında toplamda 1,8 kilometrelik bir alanda toplam 19 adet eseri yeniden hayat bulması ile ilgili ciddi adımlar attık. Başta Yalı Kilisesi, Saray Hamamı, Yaşayan Kültürel Miras Müzesi, Belediye Konukevi, Kadılar Yokuşu olmak üzere birçok esere yeniden hayat vermiş olduk” dedi.

KÜLTÜR YOLUNUN İKİNCİ ETABINDA ÜNYE KALESİ VAR

Kültür yolu projesinin ikinci etabında Ünye Kalesi restorasyonunun olduğunu söyleyen Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, üçüncü etapta ise inanç turizmine yönelik Ayanikola Kilisesi ve Burunucu Yarımadası restorasyonunun olduğunu kaydetti. 

BAŞKAN ÇAMYAR “TARİHLE UĞRAŞMAK, İĞNE İLE KUYU KAZMAK GİBİ”

Tarihle uğraşmanın iğne ile kuyu kazmak gibi olduğunu belirten Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, hem Anıtlar Kurulu, hem de Kültür ve Turizm Bakanlığı olmak üzere çok ciddi destek gördüklerini ve dönemin Kültür ve Turizm Bakanı, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş’a ile emeği geçenlere teşekkür ettiğini belirtti.

PROJE İHALE BEDELİ 1,5 MİLYON LİRA

Ünye Kalesi’nde 1 milyon 450 bin liralık restorasyon ihalesini gerçekleştirip bugün itibariyle yüklenici firmaya yer teslimini gerçekleştirmiş olduklarını belirten Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, ikinci etap restorasyon projesi olan çalışmanın teslim süresinin ise 1 yıl olduğunu kaydetti. Başkan Çamyar, restorasyon projesi kapsamında kale girişinden itibaren duvarların yükseltilmesi, basamakların onarımı, temizlik, dehlizlerin açılması çalışmalarının yapılacağını belirtti. 

Bu haber toplam 214 defa okunmuştur

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler