• DOLAR5,3160
  % 0,62
 • EURO6,0334
  % 0,61
 • ALTIN229,9144
  % 0,33
 • BIST 100101.953
  % 0,21
SON DAKİKA HABERLER
11 Ekim 2018 Perşembe Saat: 14:32

Yerli Üretim” Logosu Kullanımına İlişkin Tebliğ Yayımlanarak Yürürlüğe Girdi

Başkan Akar üyelere seslenerek , “Cumhurbaşkanlığı ve Maliye Bakanlığı tarafından ülkemiz gündeminde olan enflasyonla mücadele için kampanya başlatılmıştır. Bu konuda bizden de oda ve borsa üyelerinden %10 indirim kampanyasına katı
Yerli Üretim” Logosu Kullanımına İlişkin Tebliğ Yayımlanarak Yürürlüğe Girdi

Başkan Akar üyelere seslenerek , “Cumhurbaşkanlığı ve Maliye Bakanlığı tarafından ülkemiz gündeminde olan enflasyonla mücadele için kampanya başlatılmıştır. Bu konuda bizden de oda ve borsa üyelerinden %10 indirim kampanyasına katılmak isteyen üyelerimize çağrıda bulunulması istendi. Katılan firmaları bakanlığa bildireceğiz. Bu konuya desteklerinizi bekliyorum” dedi.

 Haksız Fiyat Artışlarının Denetlenmesi

Yapılan açıklamada  08.10.2018 tarihi itibariyle 81 Ticaret İl Müdürlüğü kanalıyla, 3.974 firmada toplam 69.200 ürün denetlendiği belirtilerek, ” Ülkemizde uygulanan liberal ekonomik sistemde bir mal veya hizmetin fiyatının arz ve talep dengesine bağlı olarak oluşması 

esas olmakla birlikte piyasalarda tam rekabetin sağlanamaması durumunda, kamunun piyasa aksaklıklarını gidermek için gerekli tedbirleri alması özellikle tüketicilerin  zarar görmemeleri bakımından önem arz etmektedir. Bu itibarla 31/8/2018 tarihli ve 30521 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile anılan Yönetmeliğe “Haksız Ticari Uygulama Olarak Kabul Edilen Örnek Uygulamalar” başlıklı Ek’inin “A – Aldatıcı Ticari Uygulamalar” bölümüne; “Girdi maliyeti ve döviz kuru artışı gibi fiyat değişimlerinden etkilenmemesine rağmen bu durumlardan etkileniyormuş gibi hareket ederek tüketiciye sunulan mal veya hizmetin satış fiyatında haklı bir gerekçe olmaksızın artış yapmak.” şeklinde bir bent eklenmiştir. Bu düzenlemenin hedefi, hiçbir şekilde serbest piyasa sisteminin işleyişine müdahale etmek değildir. Bilakis düzenlemenin asıl amacı, hem haksız fiyat artışları ile mağdur edilen tüketicilerin, hem de haksız rekabet karşısında dürüst ticaret prensiplerine bağlı olarak faaliyet gösteren işletmelerin korunmasıdır. Bu kapsamda 08.10.2018 tarihi itibariyle 81 Ticaret İl Müdürlüğümüz kanalıyla, 3.974 firmada toplam 69.200 ürün denetlenmiştir.  Diğer taraftan, Tüketicinin Korunması ve Piyasa Genel Müdürlüğünce, üreticiler nezdinde yürütülen re’sen incelemeler çerçevesinde 114 firmadan savunma yazıları talep edilmiş olup denetim süreci devam etmektedir ve ilgili mevzuat kapsamında gerekli yaptırımlar uygulanmaktadır.” denildi.

Fiyat Etiketinde “Yerli Üretim” Logosu Kullanımına İlişkin Tebliğ Yayımlanarak Yürürlüğe Girdi

Konu ile ilgili açıklamada, “tüketicilere yönelik mal satışlarında, ürünün ülkemizde üretildiğini göstermek üzere tüketicilerin dikkatini ilk bakışta çekecek nitelikte “YERLİ ÜRETİM” logosu Bakanlığımızca hazırlanarak kamuoyuyla paylaşılmıştır. Yerli üretim logosunun mevzuata uygun olarak kullanılmasında malın üretim yerinin tespiti büyük önem taşımaktadır. Bu kapsamda “YERLİ ÜRETİM” logosunun perakende satışa konu hangi malların etiketleri üzerine yerleştirileceği hususu ile logonun kullanımına ilişkin usul ve esaslar  bugün yayımlanan Fiyat Etiketinde Yerli Üretim Logosu Kullanımına İlişkin Tebliğ ile belirlenmiştir” denildi.

“Yerli Üretim Yerli Malı Değildir”

Açıklamada ayrıca yerli üretim logosu bulunan ürünlerin yerli malı olmasına bakılmaksızın Türkiye’de üretilmesinin YERLİ ÜRETİM logosu almasında yeterli olduğu ifade edildi.

Ekmek Fiyatları

Ekmek fiyatları, Tacir ve Sanayiciler Tarafından Üretilen Mal ve Hizmetlerin Azami Fiyat Tarifelerinin Düzenlenmesi Hakkında Yönetmelik ile Esnaf ve Sanatkârlarca Üretilen Mal ve Hizmetlerin Fiyat Tarifeleri Hakkında Yönetmelik hükümleri çerçevesinde, illerimizde veya ilçelerimizde esnaflarımız için ilgili esnaf ve sanatkarlar odaları, tacirlerimiz için ise ticaret odaları tarafından hazırlanan fiyat tarifelerine istinaden belirlenmektedir. Bakanlığımız görüşü alınmadan uygulamaya koyulan ekmek fiyat tarifeleri hükümsüz olup, bunlar ve belirlenen tarifenin dışında satış yaptığı tespit edilenler hakkında gerekli yaptırımların uygulanmasına yönelik tedbirlerin alınacağı hususu kamuoyuna saygıyla duyurulur” denildi.

Bu haber toplam 77 defa okunmuştur

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler