kk
SON DAKİKA HABERLER
20 Ekim 2018 Cumartesi Saat: 10:03

Akkuş Geleceğe Daha Emin Adımlarla iİerleyecek

Akkuşta Çocuk Koruma Birimi Hayata Geçirildi Akkuş Kaymakamlığı ve Akkuş Belediyesi işbirliği ile Güven Projesi Kapsamında Temelimiz Umut Hedefimiz Çocuk Konulu bilgilendirme toplantısı düzenlendi.
Akkuş Geleceğe Daha Emin Adımlarla iİerleyecek
Asacom

Akkuşta "Çocuk Koruma Birimi" Hayata Geçirildi

Akkuş Kaymakamlığı ve Akkuş Belediyesi işbirliği ile "Güven Projesi" Kapsamında "Temelimiz Umut Hedefimiz Çocuk" Konulu bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Uzman Çocuk Doktoru Şenay Mevlitoğlu'nun sunumuyla başlayan bilgilendirme toplantısında ilçeye kazandırılan "Çocuk Koruma Biriminin" açılışıyla Akkuş geleceğe daha emin adımlarla ilerleyecek.

Öğretmen evi konferans salonunda düzenlenen toplantıya Akkuş Kaymakam V. Muhammed Enes Çıkrık, Belediye Başkanı İsa Demirci, İlçe Jandarma Komutanı Barış Ünver, protokol üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Türkiye'de ilk kez bir kaymakamlık bünyesinde bu kadar geniş kapsamlı bir 'Çocuk Koruma Birimi' kurulduğunu belirten Akkuş Devlet Hastanesi Uzman Çocuk Dr. Şenay Mevlitoğlu, katılımcılara yaptığı sunumunda şunlara yer verdi:

"Bu amaç 'çocuklarda pozitif benlik algısını, pozitif dünya görüşünü ve pozitif gelecek algısını nasıl yarata biliriz' sorusu ile ortaya çıktı. Bu projeye hepimiz tarafından sahip çıkılması çok önemlidir. Aileler bizim çocuklarımızın doğduğu yer. Çünkü sürekli sizlerle, siz bir çocuğa umutta aşılayabilirsiniz, bilmeyerek çocuğun geleceğini de elinden alabilirsiniz. Çocuklara siyah kalemlerle resim çizmeyi değil, maviyle, kırmızıyla, sarıyla resim çizmeyi öğretmemiz gerekiyor. bebek ölümlerini çocuk ölümlerini azaltmanın en temel basamağı eğitimdir. Onun için ailelerimizi, annelerimizi, babalarımızı eğiteceğiz. Eğitim kurumlarında çalışan kişilere çocuklarla nasıl iletişime geçmeleri gerektiğini öğreteceğiz. Daha sonrasında fark ettikleri riskli durumları bize iletecekler, rehber öğretmenlerimiz eşliğinde kurumlarında çözebileceklerini çözecekler, çözmediklerini 'Çocuk Koruma Birimindeki' ön değerlendirme ekibine getirecekler. Ön değerlendirme ekibinde hepsinin bilimsel bir şekilde risk analizi yapılıp müdahale yöntemleri de değiştirilecek." dedi.

"Akkuş 'Çocuk Koruma Birimi' 970 İlçe İçerisinde Bir İlk"

Akkuş Belediye Başkanı İsa Demirci: "Biz bu tür projelerin bizlere geldiği zaman bir parçası olmaktan mutlu oluyoruz.  Doktor hanım bu projeyle bize geldiğinde, ilçemiz açısından çok faydalı olacağını ve Türkiye'nin gündemine oturacak bir proje olduğunu dile getirmiştik. Bu Akkuştan başlayan bir ilk, onun için gerçekten önemli ve önemsediğimiz bir projedir. İlçemizde yaşayan insanların sorunlarına, ilçemiz adına oluşabilecek sorunlara çözüm amaçlı projelerin her zaman destekçisiyiz. Karşı taraf dolu olmazsa, anlatacağınız, projeyi paylaşacağınız paydaşınız olmazsa bir eliniz havada kalır. Kaymakamlığımız bünyesinde açılışını gerçekleştirdiğimiz 'Çocuk Koruma Birimi' 970 ilçe içerisinde bir ilk olacak. Projenin uygulanmasında emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum." diye konuştu

"Çocuklar Donmamış Beton Gibidir, Üzerine Ne Düşse İz Bırakır"

Akkuş Kaymakamlığı ve Akkuş Belediyesi İş birliği ile hayata geçirilen Güven projesinin, 'Güçlü, Ümitli ve Eğitimli nesillerin projesi' olduğunu dile getiren Akkuş Kaymakam V. Muhammed Enes Çıkrık: "Hem bugünümüz, hem de yarınımız açısından çok önemli bir projedir, çünkü bugünün çocukları yarınlarımız, yarınlarımız ise; hem geleceğimiz, hem de umudumuzdur. Akkuş Kaymakamlığı olarak bizde çocuklara, yani yarınlarımıza ve umudumuza sahip çıkmak için bu projeyi ortaya çıkardık, şimdide değerli Akkuş halkına sunmanın gururunu yaşıyoruz. Çocuklar donmamış beton gibidir, üzerine ne düşse, iz bırakır. Çünkü o tertemiz sayfaları kirli eller, kirli kalemlerle doldurursa sadece günümüz değil yarınımızda kirlenir. bizlere düşen görev, anne, baba, öğretmen, dede, nene ve bir vatandaş olarak en değerli hazinemiz olan zamanımızı çocuklarımıza ayırmak zorundayız. İşte biz burada bunun ilk adımını atıyoruz.

"Güçlü, Ümitli ve Eğitimli Nesiller İçin Haydi El Ele"

"Güçlü, ümitli ve eğitimli nesiller için haydi el ele verelim" diyen Kaymakam Çıkrık sözlerine şu şekilde devam etti; "bu çocuklar bizim çocuklarımız, bizim yarınlarımız ve bizlerin geleceğidir. Bizler onların elinden tutup aydınlık geleceğe hep birlikte koşmalıyız. Temelimize umudu aldık, hedefimize çocuğu aldık ve yarınlarımızı, geleceğimizi inşa etmek için böyle bir yola çıktık. Çocuk olmak demek, saf ve tertemiz olmak demektir. Çocuk olmak çıkarsız, karşılıksız ve koşulsuz sevmek demektir" diyerek sözlerini noktaladı..

Öğretmen evi konferans salonunda düzenlenen toplantının ardından ilçede Güven projesi kapsamında hayata geçirilen Akkuş Kaymakamlığı "Çocuk Koruma Birimi'nin" açılışını Kaymakam Muhammed Enes Çıkrık, Belediye Başkanı İsa Demirci ve Uzman Çocuk Dr. Şenay Mevlitoğlu birlikte gerçekleştirdi.

  

Bu haber toplam 424 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Akkuş, Geleceğe, Daha, Emin, Adımlarla, iİerleyecek

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler