kk
SON DAKİKA HABERLER
20 Kasım 2020 Cuma Saat: 16:41

TOPRAĞINIZI ANALİZ YAPTIRMADAN GÜBRE KULLANMAYIN

Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman, fındık üreticilerimize toprak tahlili yaptırmaları konusunda uyarılarda bulundu.
TOPRAĞINIZI ANALİZ YAPTIRMADAN GÜBRE KULLANMAYIN
Asacom

Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman, fındık üreticilerimize toprak tahlili yaptırmaları konusunda uyarılarda bulundu.

Fındıkta arzu ettiğimiz verim ve kaliteye ulaşabilmek için toprak tahlilinin çok önemli olduğunun altını çizen Sarıkahraman “Kireç, bir insanın tansiyon ilacını kullanmaya benziyor. Toprağın pH’sını düzenleyen insanların anlayacağı dilden söylemek gerekirse toprağın tansiyonunu dengeleyici olarak söylenebilir. Daha çok ihtiyaç mailinde kullanılmalı. Her toprağın elbette kirece ihtiyacı yok. Kireçli topraklarımız var, kireçsiz kirece ihtiyacı olan topraklarımız var. Çok kirece ihtiyacı olan topraklarımız var vs. bütün bunların önünde toprak tahlili yapmak yatıyor. Biz üreticilerimize toprak tahlili yapmadan kireç ve gübre kullanmayı, bir takım materyallerin toprağa verilmesinin doğru olmadığını söylüyoruz” dedi.

Toprak analizi, toprağın gübre ihtiyacını ortaya koyan bilimsel bir yöntemdir diyerek sözlerine devam eden Sarıkahraman, “Leonardit ise organik bir gübredir. Hayvansal ve organik gübre kullanamayan yörelerde leonarditi öneriyoruz. Kimyasal bir ürün değildir. Lenonardit’i de toprak analizi yaptırdıktan sonra kullanılması üreticiye faydası olacaktır. Kullanım süreci ise tarım kirecin kullanılmasının tam zamanı Leonardit’te aynı şekilde. Kar yaşı olmadan atılırsa nemli toprakta buluşturulup emilimi daha faydalı olur. Hayvansal gübreye ve organik gübreye ihtiyacı olan her topraklarda bunları kullanabilirler. Özellikle köklendirmede büyük etkisi var. Bizim de bu bölgede en büyük sıkıntımız köklendirme. Bütün bunların öncesinde toprak tahlili yatıyor. Toprak tahlili olmadan kullandılar ürünün doğru olmadığını söyleyebilirim” diye konuştu.

Uygun buldukları firmalardan tahsil edebileceklerini ve kullandıkları süreç içerisinde gözle görülür değişiklikleri olacagini dile getiren Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman, “İhtiyaca göre Kireç ve Leonardit kullanımında üreticilerimizin mutlaka bahçelerinde farkı hissedecekler. Meyve döllenmesi de ya da tutumuna kadar bir farkındalık hissedecekler. Sadece kireç kullanmak yermiyor doğanın dengesi bozulmuş durumda. Derelerimizi yok ederken tepelerimizi yok ettik. Ekosistemi mahvettik. Bu durumda topraklarımızı kurtarmak için farklı materyaller kullanmak durumunda kaldık” dedi.

Bu haber toplam 53 defa okunmuştur

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler