kk
SON DAKİKA HABERLER
4 Aralık 2020 Cuma Saat: 17:11

REKTÖR AKDOĞAN, ARAZİDE İNCELEMELERDE BULUNDU

Prof. Dr. Ali Akdoğan, “DOKAP Bölgesi Polikarbon Seracılığın Yaygınlaştırılması Projesi” kapsamında Ziraat Fakültesi Araştırma ve Uygulama Arazisinde kurulmaya başlanan sera alanlarında incelemelerde bulundu.
REKTÖR AKDOĞAN, ARAZİDE İNCELEMELERDE BULUNDU
Asacom

Bölgede modern seracılığın yaygınlaştırılmasının hedeflendiği “DOKAP Bölgesi Polikarbon Seracılığın Yaygınlaştırılması Projesi” çerçevesinde Ziraat Fakültesi Araştırma ve Uygulama Arazisinde her biri 144 metrekare olan 10 adet polikarbon araştırma, demonstrasyon ve eğitim amaçlı seranın kurulum çalışmalarına devam ediliyor.


TARIM SORUNLARINA ÇÖZÜM BULMAYA ÇALIŞILIYOR


Kurulan bu seralarda temel olarak topraklı ve topraksız kültürde sebzecilik (marul, domates, hıyar, fasulye vb), çilek yetiştiriciliği, süs bitkileri (kesme çiçekçilik), fide seracılığı ya da üzümsü meyve yetiştiriciliği yapılacak olup tohum, fide ve fidanlar sertifikalı olarak temin edilebilecek. Yapılacak araştırma ve uygulamalarla Ziraat Fakültesinin Bahçe Bitkileri, Bitki Koruma, Biyosistem Mühendisliği, Peyzaj Mimarlığı, Tarla Bitkileri ile Toprak Bilimi ve Bitki Besleme bölümleri tarafından bölge ve dünya tarımının sorunlarına çözümler sunulması hedefleniyor.DOKAP DESTEKLİYOR


İncelemeler sırasında Rektör Prof. Dr. Ali Akdoğan’a eşlik eden Rektör Yardımcısı ve Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tahsin Tonkaz, “Bu seralarımızdaki çalışmalar DOKAP destekli olarak yürütülmektedir. DOKAP destekli olarak yürütülen bu proje polikarbon seracılığın yaygınlaştırılması kapsamında yapılıyor. Bu seralar ilgili bölümlere tahsis edildiğinde o bölümler kendi amaçları doğrultusunda farklı araştırma ve uygulama yapabilecekler, ayrıca eğitim öğretim amaçlı kullanabilecekler” dedi.


BİLİMSEL SERACILIK


Rektör Prof. Dr. Ali Akdoğan, “Burada araştırma, uygulama ve eğitim amaçlı kurulacak olan seralarımızda da örneğin bir sebzenin en ideal anlamda nasıl yetiştirildiği, hangi özelliklere sahip olduğu ve daha iyi nasıl yetiştirilebileceği ve bu bölgenin tarımına hangisinin daha uygun olduğu ilgili bölümlerimiz tarafından araştırılacaktır. Seracılığın bölgemizde yaygınlaştırılması ile sebze yetiştiriciliğinde, fındık ile ilgili çalışmalarda önemli ilerlemelerin kaydedilmesi, bölgemizde seracılık ile ilgili sanayinin gelişmesi bu bağlamda Üniversitemizde gerçekleştirilecek bilimsel yayınların daha da artması hedeflenmektedir.” şeklinde konuştu.

 

Bu haber toplam 49 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Rektör Prof. Dr. Ali Akdoğan, DOKAP

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler