kk
SON DAKİKA HABERLER
4 Ocak 2021 Pazartesi Saat: 12:50

2021 HEM ALTIN HEM EMLAK YILI OLACAK

Ünye Kuyumcular Birliği Başkanı Nuri Kumaş, altının son durumunu değerlendirdi. 2021 yılında kısa vadede altının uzun vade de ise emlak işinin kar ettireceğini söyleyen Kumaş, yeni yılda evi olmayanların ev alabilmesini diledi.
2021 HEM ALTIN HEM EMLAK YILI OLACAK
Asacom

 Ünye Kuyumcular Birliği Başkanı Nuri Kumaş, altının son durumunu değerlendirdi. 2021 yılında kısa vadede altının uzun vade de ise emlak işinin kar ettireceğini söyleyen Kumaş, yeni yılda evi olmayanların ev alabilmesini diledi.

 

 

Son haftada altında ne gibi hareketlilikler yaşandı?

 

Altın bazında yeni yılda çok büyük bir farklılık yok, yeni yıla yatay bir şekilde başladık. Fakat ons bazında altınımızda 1927-1928 ons yükselme var. Faizlerin %17 bazında yılı kapatması doları geri getirdi. 7.30-7.35 bandına doları getirince, onsun çarpanı dolar olunca altının TL bazındaki fiyatı aynı kalmış oldu. Dolar eski yerinde olsaydı altınımız 480-490 bandında olacaktı. Şu anda yatay başladık 2021’e ama bu sene inşallah aşı yılımız olacak, sağlık yılımız olacak, nikah yılımız olacak yine altın yılı olacak, altın yine yükselmeye devam edecek, kıymetini korumaya devam edecek. Tasarruf olarak herkes yine altınını almaya devam etsin. Buralardan başlangıç yapabiliriz diye düşünüyorum.

 

Peki gram altın güne nasıl başladı?

 

Gram altın güne 435 lirayla başladı. Zaten 435-434-440 bandında kapatmıştık yılı. Normal bi seviyede başlamış olduk, 435e şu anda gram altın satılabiliyor.

 

Peki döviz kurlarında ne gibi bir hareketlilik var? Dolar bu seneye de yükselişte başladı diye haberler var.

 

Yok, dolar yükselişle başlamadı. 7.34 ile başladı 7.34 yüksek bir rakam değil. Zaten son faizlerin 24 Aralık’ta yüksek kararının alınması doları iki üç basamak aşağı getirdi. Dolar yüksek başlamadı 7.34 bandında başladı ama ülke ekonomisine baktıkları zaman bu fiyata bu dolar pahalıdır, o ayrı bir olay onu ayrı konuşmamız lazım o ekonomik ayrı bir dal. Bizim alıştığımız 7 rakamlarına, EURO’da da 8,9 rakamlarına artık insanlar alıştı. Buralara bu rakamlar yerleşti gibi görünüyor.

 

2021 altın yılı mı olsun ev yılı mı?

 

Biz perakende kuyumcular olarak tabi ki altın deriz ama burada emlak kısmını pas geçmemek lazım. Emlak bizim için biliyorsunuz ki bir yatırım, uzun vadeli bir yatırım. Altın ise kısa vadeli bir yatırım. Şimdi burada zamanlar önemli, bakın bir emlak işine giriyorsunuz topraktan tamam para kazanabilirsiniz ama belli bir zaman sürüyor. 12-13 ay sürüyor. Biz de öyle değil, bakıyorsunuz kur yükselmiş oluyor, bir iki ayda da kazanç elde edebiliyorsunuz. Evi olmayanlara Allah bu sene ev nasip etsin. Onlar için emlak yılı olsun, yatırım işinde emlak ve altın yılı olsun diyorum. Onlara da başarılar diliyorum. Ünye’de de gerçekten emlak sektörü, arkadaşlarımız, dostlarımız, esnaf arkadaşlarımız gayet çaba içerisindeler. Ünye’mize gayet güzel emlak yapmaya çalışıyorlar. Ben gezdiğim zaman görüyorum, bazı projelere de değişik, hoş projelere de Ünye adına imza atılmasını istiyorum. Onlardan da bunu bekliyorum. Daha hoş daha güzel, Ünye’yi sıkıştırılmış şekilde değil de, biraz daha geniş kapsamlı yaymak kaydıyla. Artık insanlar pandemiyle beraber sıkıştırılmış hayattan sıkıldı zaten. Artık doğayı gören rahat yerler arıyorlar çünkü kafalar doldu. İnşallah sağlıklı olarak hem emlak hem de altın yılı olsun.

 

Sizce hangisi daha karlı olur?

 

Şimdi bunun için kura bakmak lazım. Dediğim gibi uzun vadede kurların ne olacağı belli değil. Şimdi ülke sabit kurda değil. Sabit kur rejiminde değil, dalgalı kur rejiminde. Dalgalı kur rejiminde her an her şey olabiliyor. Her an yükselebiliyor, dünyada bakıyorsunuz inanılmaz derecede rüyanızda göremeyeceğiniz şeyler oluyor. Olunca da kurlar yükselmiş oluyor. Kurlar yükselince de her şeye etki ediyor. İkisi de kazandırabilir ama biri uzun vade de biri kısa vadede.

Bu haber toplam 192 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : 2021, HEM, ALTIN, EMLAK, YILI, OLACAK

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler