kk
SON DAKİKA HABERLER
23 Şubat 2021 Salı Saat: 22:34

ORTA KUŞAK CİDDİ HASAR ALMIŞ DURUMDA

Ordu'da geçen hafta soğuk kış günleri yerini güneşli havaya bıraktı. Mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıkları, birçok tarım ürününde olduğu gibi Türkiye´nin milli ve stratejik ürünü olan fındığı da olumsuz
ORTA KUŞAK CİDDİ HASAR ALMIŞ DURUMDA
Asacom

Ordu'da geçen hafta soğuk kış günleri yerini güneşli havaya bıraktı. Mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıkları, birçok tarım ürününde olduğu gibi Türkiye´nin milli ve stratejik ürünü olan fındığı da olumsuz etkiledi.

Yeterli karın ve yağmurun yağmaması nedeniyle dallardaki püsküller ve tomurcuklar sıcak havanın etkisiyle dökülmeye başladı. Hava sıcaklıklarının sıfırın altına düşmesi de fındıkta zirai don yaşandı.

Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman, fındıkta hasar çalışmalarının devam ettiğini belirterek, “Fındıktaki yanık ne kadar oldu şuanda belli değil bunun yüzdesini bu haftadan sonra söylemek daha doğru olacaktır. Şuanda görünen o ki orta kuşakta ciddi bir hasar görünmekte”dedi.

ORTA KUŞAKTA DURUM KÖTÜ

Fındıkta oluşan hasarı araştırmak için gerekli kurumların ilgilendiğini belirten Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman, “Sahil kesiminde don ile alakalı herhangi bir sıkıntımız yok. orta kesimde baya bir ciddi bir sıkıntı var. Bu da bundan birkaç gün sonra ne olduğu ortaya çıkacak. Şuanda İlçe Tarım Müdürlükleri TARSİM elemanları ve ziraat odası ilgili personelleri sahadalar. Fındıktaki yanık ne kadar oldu şuanda belli değil bunun yüzdesini bu haftadan sonra söylemek daha doğru olacaktır. Şuanda görünen o ki orta kuşakta ciddi bir hasar görünmekte.

BU İŞİN SONU AÇLIK VE KITLIK

Çiftçilerimize biz bunu sürekli anlatmaya çalışıyoruz. Türkiye’de ve dünyamızda bu böyle hava sirkülasyonunu, coğrafi yapıyı, dünyanın fiziki yapısı değiştirdik. Doğayı katlediyoruz. Dereleri kurutup tepeleri yıkıyoruz. Yaşamak için bazı şeyleri yapmak doğru ama doğaya vermiş olduğumuz zarla birlikte bu tür doğa hareketleri ile olumsuz doğa hareketleri ile karşı karşıya geliyoruz.  Bunların önüne geçilebilmek için don oldu. Bunu o gece sisleme ile duman yapma ile bahçede bir sis tabakası yapmayla önüne geçilebilir. Doğa dengesini şaşırınca yağmur sizin o tarafa yağınca sel oluyor bizim bu taraf yağmayınca kurak ile karşı karşıya kalıyoruz.  Bununla yaşamaya alışabilir miyiz? Alışabilirsek alışacağız. Ama bununla yaşamanın kolay olduğunu düşünmüyorum.  Bu işin sonu açlık ve kıtlığa doğru gidiyor.

 

ERKENCİ BAHAR FINDIĞI DONDURDU

Normal şartlarda Mart ayı ve sonrasında uyanması gereken fındık, hava sıcaklıkları nedeniyle erken uyandı. Bölgede 'yalancı bahar' olarak adlandırılan güneşli havaya aldanan fındık erkenden püskül açıp tomurcuklandı.

Tehlikenin geçmediğini de kaydeden Sarıkahraman, tarım ürünlerinin 12 a boyunca risk taşıdığını belirterek şunları söyledi; “Fındıkta bundan sora her zaman risk var. Daha önce fındıkta bu şubat ayına kadar don ile karşılaşmıyorduk. Ama erkenci bahar fındığın açmasıyla birlikte gözenekleri patlattı yapraklar farekulağı kıvamına gelince o arada meyve oluşumunu da başlamıştı don olunca onlarda yandı. Bizim korkmamız gereken ay Mart ve Nisan ayları. Mart ve Nisan aylarında hangi doğa şartlarında karşılaşacağımızı bilemiyoruz. Bundan sonra tarım ürünlerinin hepsinde risk var. 12 ay boyunca risk var. Çünkü yazın yağdığında sel oluyor. Kışın donduğundan buz oluyor. diğer bir gün yağmadığında kurak oluyor daha sonra fırtına oluyor gibi.  Bütün bunlara nasıl yaşam mücadelesi veririz daha doğrusu bende bilmiyorum” diye konuştu.

Bu haber toplam 260 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : ORTA, KUŞAK, CİDDİ, HASAR, ALMIŞ, DURUMDA

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler