kk
SON DAKİKA HABERLER
25 Şubat 2021 Perşembe Saat: 23:49

YUNUS EMRE YILI COŞKUYLA KUTLANMALI

Ünye Yunus Emre Derneği Başkanı Yaşar Argan, Yunus Emrey’i anma günlerini Ünye’de coşkulu bir şekilde kutlanması için çağrıda bulundu.
YUNUS EMRE YILI COŞKUYLA KUTLANMALI
Asacom

Ünye Yunus Emre Derneği Başkanı Yaşar Argan, Yunus Emrey’i anma günlerini Ünye’de coşkulu bir şekilde kutlanması için çağrıda bulundu. UNESCO tarafından 2021 yılının Yunus Emre yılı olarak ilan edildiğini belirten Yaşar Argan, daha önce 1991 yılının da Yunus Emre yılı olduğuna değindi.

2021 YILI UNESCO TARAFINDAN YUNUS EMRE YILI İLAN EDİLDİ

Yaşar Argan, “ Bu sene Yunus Emre yılı UNESCO tarafından 12-27 kasım 2019 yılında gerçekleşen  40. Genel  Kurul konferansında da  Kırkace Taksim 15 Sayılı karar neticesinde Azerbaycan, Bosna Hersek, Kuzey Makedonya,  Özbekistan, Türkiye Cumhuriyeti’nin desteği ile 2021 yılı  UNESCO tarafından Yunus Emre’yi anma ve kutlama yılı olarak ilan edildi. Bu ilan ediliş bizleri fazlasıyla sevindirmiştir.  1991 yılında da yine UNESCO tarafından Yunus Emre yılı ilan edilmişti. O günün şartlarında da Yunus Emre dünya ve ülkemizde anılmıştı.  Yunus Emre bu anmalar sonucu dünyada bilinen ve tanınan bir şahsiyet haline gelmiştir” dedi.

YUNUS EMRE’NİN ANLAYIŞI YENİ NESİLLERE AKTARILMALI

Yaşar Argan Yunus Emre’nin rol model  olarak alınması gerektiğini söyledi ve  Yunus Emre’nin  anlayışının  yeni nesillere aktarılması için çalıştıklarını belirtti. Argan, “ yine Yunus Emre ‘ ben kel  gelmedim kavga için, benim için sevgi için, dostun evi gönüllerdir. Gönülleri yapma geldim diyor böyle güzel insan  böyle güzel bir rol model  ettiğimiz  için hepimiz onun için yunusu tanımak çok anmak ve genç nesillere anlatmamız gerekiyor. Yunusun kültürünü, yaşayışını  ve dininin anlayışını yeni nesillere aktarılması gerekiyor.  Bu çerçeveden olarak da  Ünye de yunus emre derneğimiz bu faaliyetlerimiz uzun bir zamandan beri devam ediyor” dedi.

RAMAZAN’DAN SONRA YUNUS EMRE’Yİ ANMAK İSTİYORUZ

Mayıs ayının ilk 15 günü  yunus emre haftası olarak kutlandığını ifade eden Argan kutlamalar için hazırlıkların başladığını söyledi. Ünye Yunus Emre Derneği Başkanı Yaşar Argan “Mayıs ayının ilk 15’ine kadar Yunus Emre  haftası olarak ülkemizde bazı yerlerde kutlanıyor bu kutlamalar bizim Ünye ilçemizde de devam ediyor.  İnşallah bu sene  pandemi  biraz geriler ve halkımızda ve hatta ülkemizde  rahatlarsa mayıs ayı içerisinde Ramazan’dan sonra Yunus Emre’yi anmak istiyoruz. Ünye’de ki Yunus Emre külliyesinde” şeklinde konuştu.

Bu haber toplam 113 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : YUNUS, EMRE, YILI, COŞKUYLA, KUTLANMALI

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler