3 Mayıs 2021 Pazartesi Saat: 11:43

'Güler dede' 3 gün de bir sepet örüyor!

Ordu'nun İkizce ilçesinde fındık ağacı dallarından yöreye özgü sepet ören 87 yaşındaki Yaşar Güler, bu sayede hem gün geçtiğini hem de ilerlemiş yaşına rağmen baba mesleğini yaşatıyor.
'Güler dede' 3 gün de bir sepet örüyor!
Asacom

İkizce İlçesi Özpınar  Mahallesi'nde yaşayan Yaşar Güler, sepetleri fındık ağacının dallarından ördüğünü belirterek, "Bu işi para kazanmak için yapmıyorum.3 gün de bir sepet yapıyorum. Gün geçirmek, yalnızlığımı unutmak için yapıyorum. Yaptığım ürünleri kimi gelir para ile alır, kimine de ben hediye ederim." dedi.

Kovid-19'la mücadelede kısıtlamaların uygulanmaya başlamasıyla evde daha çok vakit geçiren Güler, vaktini iyi değerlendirmek için sepet örme ve gün geçirmek,  için yapıyorum. Güler, fındık ağacı dallarının özel aletlerle ince dar çübuk'ır haline getirilmesinden sonra yine elle değişik biçimlerde, kullanım fonksiyonuna göre elle örülmesiyle meydana getirilen diğer bir çeşidi vardır ki; kullanımına göre, halk arasında, ka­paklı pazar sepeti, yumurta sepeti, saman çit sepeti olarak isimlendirilirler."dedi.

Bu haber toplam 57 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : 'Güler, dede', 3, gün, de, bir, sepet, örüyor!

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler