kk
SON DAKİKA HABERLER
14 Temmuz 2021 Çarşamba Saat: 20:36

ÜNYE’NİN KÜÇÜK YUNUSLARI İLGİ ODAĞI OLDU

Cumhurbaşkanlığı tarafından 2021 Yılının Yunus Emre Yılı ilan edilmesinin ardından Ünye’de hazırlıkları devam eden bir dizi etkinlik planlandı. Ünye Yunus Emre Derneği tarafından hazırlanan ve Belediyeler ile diğer kurumların deste
ÜNYE’NİN  KÜÇÜK  YUNUSLARI İLGİ ODAĞI OLDU
Asacom

Cumhurbaşkanlığı tarafından 2021 Yılının Yunus Emre Yılı ilan edilmesinin ardından Ünye’de hazırlıkları devam eden bir dizi etkinlik planlandı. Ünye Yunus Emre Derneği tarafından hazırlanan ve Belediyeler ile diğer kurumların desteklediği etkinliklerin ilgili bugün gerçekleştirildi.

Ünye Yunus Emre İlkokulu Öğrencilerinden oluşan bir öğrenci Yunus Emre kıyafeti giyerek Ünye’nin Caddelerinde Yunus’un özlü sözlerini söyledi. Ünye Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen etkinliğe Ünye Kaymakam Vekili Ömer Lütfi Yaran, Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı, Ünye İlçe Milli Eğitim Müdürü Özgür Tokgöz, Ünye Yunus Emre Derneği Başkanı Yaşar Argan, AK Parti Ünye İlçe Başkanı Kenan Selim Argan, MHP Ünye İlçe Başkanı Av. Murtaza Hacıimamoğlu ile çok sayıda kişi katıldı.

“YUNUS EMRE HAYATI BOYUNCA KARDEŞLİĞİ ANLATMIŞTIR”

Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı yaptığı konuşmada, “Yunus Emre hayatı boyunca sevgiyi, kardeşliği ve hoşgörüyü insanlığa anlatmaya çalışmış olan biridir. Aynı zamanda en yüce sevginin de Allah sevgisi olduğunu ifade eden Yunus Emre, öbür taraftan insanlığın fıtratı olan iyilik duygusunun da Allah’ın sevgisinden kaynaklandığını da her defasında vurgulamıştır. Anadolu’nun farklı yerlerinde bu kardeşliği ve insan sevgisini her zaman aşılamaya çalışan tasavvuf elçisinin birçok yerde türbesinin olduğu gibi bizde de kuvvetli emarelerle burada meftun olduğu ve türbesinin burada bulunduğu ile ilgili de ciddi kaynaklar bulunmaktadır. 2021 yılının da Sayın Cumhurbaşkanımızın destekleriyle “Yunus Emre ve Türkçe Yılı” ilan edilmesi UNESCO’nun da 2021 yılının “Yunus Emre Yılı” olarak ilan etmesi bu ünlü tasavvuf düşünürümüzün düşündüklerinin, sevgisinin ve ruh dünyasındaki o içsel güzelliklerin tekrar yaşatılması ve hatırlatılması için biz de karınca kararınca bir kitabı da toparlayarak vatandaşlarımıza dağıtımını yapacağız. Bunu da Yunus Emre gönüllüsü olan çocuklarımızla gerçekleştireceğiz” dedi.

“YUNUS EMRE TÜRKİYE’DEN DÜNYA’YA TANITILACAK”

Ünye Yunus Emre Derneği Başkanı Yaşar Argan, “Bu sene Yunus Emre ve Türkçe Yılı. Cumhurbaşkanımız 2021/1 kararname ile bu ilanı yaptı. Yunus Emre’nin anılmasını, tanıtılmasını ve Dünya’ya duyurulmasını ülkemiz üzerinden sağlanmasını arzu ediyor. Biz de bu çalışmalara Ünye Belediyemiz, Ünye Kaymakamlığımız, Ordu Büyükşehir Belediyemiz, Ordu Valiliğimiz ve Ordu Üniversitemiz ile beraber çalışmalara başladık. Pandemi nedeniyle bazı çalışmalarımız öteledik ama bu bgir başlangıç. Bundan sonra da çok daha güzel çalışmalara imza atacağız” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan vatandaşlara protokol tarafından hazırlanan ve içerisinde maske ve Yunus Emre’nin kitabının bulunduğu çanta dağıtıldı.

Yunus Emre İlkokulu öğrencileri de öğretmenleriyle birlikte Hükümet Caddesi üzerinde bulunan esnaf ve vatandaşlara Yunus Emre’nin kitabını dağıttı. Öğrenciler aynı zamanda Yunus Emre’nin güzel sözlerini ve dizelerini de okudu. Vatandaşlar öğrencileri alkışlarla desteklerken öğretmenlerine de teşekkür etti.

Ünye’nin Yunusları ayrıca İlçe Milli Eğitim Müdürü Özgür Tokgöz’ü makamında ziyaret ederek etkinlikler hakkında bilgiler verdi.

 

Bu haber toplam 57 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : ÜNYE’NİN, KÜÇÜK, YUNUSLARI, İLGİ, ODAĞI, OLDU

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler