kk
SON DAKİKA HABERLER
17 Temmuz 2021 Cumartesi Saat: 16:28

Sıvomatic Madencilik’te grev…

Ünye’de bentonit madenini işleyerek yurt dışına pazarlayan Sıvomatic Madencilik işyerinde çalışan Türkiye Maden İççileri Sendikası’na bağlı 62 işçi grev kararı aldı.
Sıvomatic Madencilik’te grev…
Asacom

Türkiye Maden İşçileri Sendikası Sivas Şubesi Başkanı ve Ünye Grev Sözcüsü Zekeriya Gültekin, işçilerin makul taleplerinin işveren tarafından kabul edilmediğini hatta işverenin işçilerden daha çok fedakarlıkta bulunmasını istediğini belirterek grev kararı aldıklarını söyledi.

“BİZ İŞVERENDEN İSTEYECEĞİMİZE, İŞVERENİN İŞÇİLERDEN TALEPLERİ OLDU”

Gültekin açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

“Uzun süren toplu iş sözleşmesi neticesinde işveren ile anlaşmaya varamadığımız için aslında anlaşmadan öte işverenin bizden istediklerini karşılamaya gücümüz yetmediği için bugün burada bir grevin başlamasının ilk gününü yaşıyoruz. Bu onurlu mücadelenin ilk günü ama bu mücadele çalışanlarımızın talepleri sonuçlanana kadar sürecektir. Toplu iş görüşmesi sürecinde bizim en çok yadırgadığımız olay ise, Türkiye’nin her yerinde toplu iş sözleşmeleri görüşmelerinde çalışanların geriye dönük bir değerlendirmesi olur. Yeni dönem ile ilgili talepler değerlendirilir, onun müzakereleri yapılır ve bununla ilgili az çok anlaşmaya varılır. Ama maalesef Sıvomatic Madencilik işçilerin işverenden istemesinden ziyade işverenin işçilerden bazı talepleri oldu. İşçilerden 10-20 yıldır kazanımlarının geri istenmesi yadırgadığımız bir olay oldu. Bu işyerinde çalışanlar fedakarca üretim yapmalarına rağmen işverene sunduğumuz makul şartlar kabul edilmedi. Burada çalışan işçiler dün akşama kadar üretim yaptı. Pandemi sürecinde bile üretim bir gün dahi durmadı. Biz grevimizi haklarımızı alana kadar sürdüreceğiz.”

“ÇALIŞMA ŞARTLARIMIZIN İYİLEŞTİRİLMESİNİ İSTEDİK”

Fabrikada çalışan sayısının az olmasına rağmen üretimin aksine arttığını ifade eden Gültekin, “Biz makul talepler sunduk. Bunlardan bir kaçı çalışma şartlarının düzelmesi, yemekhane ve soyunma odalarında çalışma hayatı ve insan sağlığını olumsuz etkileyecek durumlar var. Bunların giderilmesini istedik. Ücretlerimizde ortalama enflasyona oranla %15’lik zam istedik. İşveren tarafından hiçbir talebimiz kabul edilmedi” diyerek sözlerini tamamladı.

 

Bu haber toplam 204 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Sıvomatic, Madencilik’te, grev…

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler