kk
SON DAKİKA HABERLER
7 Ağustos 2021 Cumartesi Saat: 16:57

SARIKAHRAMAN;RESMEN FINDIĞA BAŞLADIK

Ünye’de fındık üreticileri, sahil kesimi için açıklanan tarihe göre 7 Ağustos Cumartesi günü bahçelerine indi, ürünlerini toplamaya başladı.
SARIKAHRAMAN;RESMEN FINDIĞA BAŞLADIK

Fındığın olgunlaşmadan toplanmasının yarattığı zarar ve kayba dikkat çeken Sarıkahraman, dal silkelendiğinde fındığın üçte ikisinin yere düşmesi toplama vaktinin işareti olduğuna dikkat çekti.

Sahil kesiminde 7 Ağustos itibariyle fındık hasadının başladığını ifade eden Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman, “2021 yılı ürünümüzün hasadı hayırlı olsun. Çok zorlu bir süreçten geçiyoruz. Ülkemiz yangın yeri. Bunun yanı sıra olimpiyatlarda iki kızımız daha madalya alarak yüreklerimize su serpti. Her şeye rağmen hayat devam ediyor. Biz hasadımızı yaparak ürünümüzü sattıktan sonra elde ettiklerimizle de yaralarımızı hep birlikte saracağız. Bugüne kadar fındık hasadına başlayanlar olsa da sahil kesimi bugün itibariyle bahçeye indi” dedi.

FINDIĞINI DALDAN TOPLAMAYIN

 Fındık toplamanın en uygun metodunun fındık döküldükten sonra olduğunu, ağaçtan toplanan fındığın, fındık dalına zarar verdiğini ve gelecek sezon için ürün kaybına yol açtığını vurgulayan Sarıkahraman,  “Fındığı kopararak toplamak hem dala zarar veriyor, hem de gelecek senenin ürününe. Bu nedenle şu anda biraz daha olgunlaşmasında yarar var. Eskiden büyüklerimizin bir analizi vardı. Daldaki fındığın 3’te 2’si dökülmeye başlayınca toplanır derlerdi. Yerden fındık toplamak hem iş gücü açısından hem de verim açısından daha avantajlı. Fındık dalını silkelediğimiz zaman üçte ikisi yere düşüyorsa toplanma zamanı gelmiş demektir” diye konuştu.

Bu haber toplam 163 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : SARIKAHRAMAN;RESMEN, FINDIĞA, BAŞLADIK

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler