kk
SON DAKİKA HABERLER
20 Ağustos 2021 Cuma Saat: 16:53

BAŞKAN ŞAHİN; TEK ÇÖZÜM, FINDIK KANUNU...

CHP Ordu İl Başkanı Atilla ŞAHİN yaptığı açıklamada, TMO’nun fındık alımları ile ilgili yayınladığı genelgeye tepki gösterdi. Şahin, “Bir kaç defa mecliste CHP ve İyi Partili milletvekilleri tarafından fındık kanunu teklifi ve
BAŞKAN ŞAHİN; TEK ÇÖZÜM, FINDIK KANUNU...
Asacom

CHP Ordu İl Başkanı Atila ŞAHİN, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin fındık alımlarına ilişkin yayınladığı genelgeye tepki gösterdi. Şahin, fındığın sadece toprak mahsulleri ofisine bırakılamayacak kadar önemli bir konu olduğunu belirterek, “zaten çok az bir fiyat verilmiş olan fındığa üreticinin alın terini karşılamayan, sadece maliyetini karşılayan, bu fındığın fiyatını da 21 gün geç ödeyerek aslında üreticiyi adeta çaresiz bırakıyorlar” dedi.

Fındıkta Ağustos başında başlayan hasat devam ederken fındık pazara da indi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın levant kalite için 26.5, Giresun kalite için 27 TL açıkladığı taban fiyata rağmen serbest piyasada 50 randıman kabuklu fındık 24 TL’den işlem görüyor. Öte yandan müdahale alımına başlaması beklenen Toprak Mahsulleri Ofisi de 1 Eylül’de alıma başlayacağını duyurarak şartlarını yayımladığı genelgeyle duyurdu.

CHP Ordu İl Başkanı Atila ŞAHİN yaptığı açıklamada, TMO’nun fındık alımları ile ilgili yayınladığı genelgeye tepki gösterdi. Şahin, “Bir kaç defa mecliste Cumhuriyet Halk Partisi ve İyi Partili milletvekilleri tarafından fındık kanunu teklifi verildi. Ak Partili ve MHP’li milletvekilleri oylamalarıyla reddedildi. Bunu halkımız iyi bilmeli…” dedi.

CHP Ordu İl Başkanı Atila ŞAHİN, özetle şunları söyledi:

ÜRETİCİYİ ADETA ÇARESİZ BIRAKIYORLAR

“Bizim bir atasözümüz vardır “ emeğin karşılığı alın teri yere dökülmeden hemen verilir”  üretici bütün bir yıl boyunca emekle, çabayla, bin bir güçlükle hasat ettiği ve belki de birçok fındıkçı için bütün bir yıl geçim kaynağı olacak olan bu ürünün, karşılığını teslim ettiği anda belki bir iki veya üç gün için de geri almak ister ve bundan da doğal bir şey olamaz ama maalesef hükümet edenler devlet demiyorum özellikle hükümet edenler artık tefeci mantığı ile hareket ettikleri için bu 21 günde  de bile  kullanacakları o parayı, değerlendirmek istiyorlar. Bu zaten çok az bir fiyat verilmiş olan fındığımıza üreticinin alın terini karşılamayan, sadece maliyetini karşılayan, bu fındığın fiyatını da 21 gün geç ödeyerek aslında üreticiyi adeta çaresiz bırakıyorlar” dedi.

AK PARTİ VE MHP’Lİ MİLLETVEKİLLERİ REDDETTİ

Meclis gündeminde CHP ve İyi parti milletvekilleri tarafından fındık kanunu çıkarılması yönünden teklif sundukları fakat Ak parti ve MHP’li vekiller tarafından oy çokluğu ile reddettiğini dile getiren Şahin, “Cumhuriyet Halk Partisi iktidarı ve millet ittifakı iktidarında fındık gerçek değerini bulacaktır. Bir kere fındık milli bir üründür bunu kabul etmemiz gerekiyor tamamı neredeyse ihraç ürünü olan ve dolar bazında değerlendirdiğimiz bir fındıkla ilgili bir fındık kanunumuz yok. Bir kaç defa mecliste cumhuriyet Halk Partisi ve İyi Partili milletvekilleri tarafından fındık kanunu teklifi verildi ise de AK Parti ve MHP’li milletvekilleri oylamalarıyla reddedildi. Bunu halkımız iyi bilmeli” diye konuştu.

FINDIĞA MİLLİ BİR POLİTİKA OLUŞTURMAK GEREKİYOR

“Fındık kanunu; Bir fındıkta ıslak çalışmaları, fındıkta dönüm başına gelir artırıcı işlemler, fındıkta destekler, bakın çok önemli bir şeyler var tam sekiz yıldır dönüm başına 170 TL doğrudan gelir desteği verilmektedir. Neye göre belirleniyor 170 TL, anayasamızın amir hükmü var diyor ki; bütçenin %2’si tarımı desteklemeye ayrılır peki sekiz yıl önceki bütçe neydi sekiz yıl sonraki bütçe nedir %2 ‘sinin karşılığı nedir? Hiç mi artmadı bizim bütçemiz? kuşkusuz arttı.. trilyonlara ulaştı..  Neden 170 TL de kaldı hala? Bugün sekiz yıl önceki 170 TL, enflasyon farklarıyla hesaplandığında 520 TL üzeri bir rakama tekabül ediyor. İşte üretici o zaman gerçekten de emeğinin karşılığını alır diye düşünüyorum. Fındık o kadar kapsamlı bir konu ki, fındık sadece toprak mahsulleri ofisine bırakılamayacak kadar önemli bir konudur. Esasen Fiskobirlik yeniden reorganize edilmeli ve fındık alımları Fiskobirlik üzerinden yapılmalı bu benim tezimdir. Kuşkusuz tartışmaya açık bir konudur ama tartışılmalıdır ben hala Fiskobirlik’in gerçek üretici kurumu olduğu için destekleme alımlarının Fiskobirlik tarafından yapılması gerektiğini savunanlardanım. Cumhuriyet Halk Partisi ve millet ittifakı iktidarında her halükarda fındık kanunu çıkartılacak ve sadece fiyat üzerinden değil bizim mutlak suretle göç hareketlerini engellemek için tarıma, bölgemizin en önemli tarım ürünü olan fındığa, fındıkçıya destek vermemiz gerekir. Bu nedenle fındıkta mutlak surette fındıkta milli bir politika oluşturmak ve fındık kanunu çıkartmak gerek” dedi.

 

HÜKÜMET FINDIK KONUSUNDA SINIFTA KALDI

“Hükümet bugün fındık konusunda sınıfta kalmıştır. Cumhuriyet tarihinin en yüksek fiyatı verilmemiştir TL bazında Cumhuriyet tarihinin en yüksek fiyatı verilmesi demek fındığa en yüksek fiyat verilmesi demek değildir çünkü fındık bugün 3,07 dolar geçen yıl  3,48 dolardı, dolar bazında gerileme oldu dolayısı ile kelimelerle oynayarak hiç kimse kimseyi kandırmasın, aklımızla hiç kimse alay etmesin” şeklinde konuştu.

 

HABER: ALEV YILMAZ

Bu haber toplam 71 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : BAŞKAN, ŞAHİN;, TEK, ÇÖZÜM, FINDIK, KANUNU...

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler