kk
SON DAKİKA HABERLER
14 Eylül 2021 Salı Saat: 18:45

FINDIĞI, FINDIK DİBİNDE ÇALIŞANLAR KURTACAK

Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman, fındık bahçelerinde hasat sonrası bakım yapılması gerektiğini söyledi. Sarıkahraman, “fındığa 12 ay boyunca bakım yapılabilen bir bitki türüdür. Fındık, Karadeniz’e ve Türk millet
FINDIĞI, FINDIK DİBİNDE ÇALIŞANLAR KURTACAK
Asacom

Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman, fındık bahçelerinde hasat sonrası bakım yapılması gerektiğini söyledi. Sarıkahraman, “fındığa 12 ay boyunca bakım yapılabilen bir bitki türüdür. Fındık, Karadeniz’e ve Türk milletine özel bir nimettir”dedi.


Sarıkahraman, yaptığı açıklamada, hasat sonrası bahçelerde uygulanması gereken bakım ve analizle ilgili ziraat mühendislerinden bilgi alınarak, aldıkları bilgi ile bahçelerine bakım onarım yaptırmalarını belirtti.

FINDIĞA 12 AY BOYUNCA BAKIM YAPILABİLİYOR

Bahçelerin gelecek yıla hazırlanması için bir takım işlemler yapılması gerektiğini vurgulayan Sarıkahraman, " Temizlik ya da dal kesme 2021 fındık sezonu bitti bitecek. Babaannem derdi ki; “fındık ağacı 2 gün dinlenir” derdi. Fındık meyvesi gerçekten de 2 gün dinlenir. Hemen çalışmalara başlanır. Hassas bir meyve olduğu için. Ama fındık ile 12 ay boyunca bakım yapılabiliyor. Ona uygun bir bitki türüdür. Karadeniz’e ve Türk milletine fındık özel bir nimet aslında. Bunun hemen yapraklarının dökülmeden daha belirgin oluyor çürümüş dalları. Zarar görmüş dalları, kurtlanmış dalları bu bitkide temizlemek bakmak daha kolay oluyor. " dedi.

TOPRAK TAHLİLİ İLE FINDIK BAKIMINA BAŞLANMALI

Sarıkahraman, doğru gübreleme için toprak analizinin önemli olduğuna dikkati çekerek, Toprak tahlili ile fındık bakımına başlar isek daha akıllıca bir iş yapmış oluruz. Odamızda toprak tahlili yapılıyor. Toprak tahlili sonucuna göre gübreleme, ilaçlama yaparsa üreticimiz daha verimli olur. Dal kestirmeyi, dip sürgünü aldırmayı, yardımcı dal bırakmayı da profesyonel bizim eğitim verdiğimiz insanlara yaptırsalar çok daha iyi olur. Neden, çünkü bu çok önemli. Bizim arazilerimizdeki fındık ağaçları kökleri çok yaşlandı. Dedemden kalma, babadan kalma, onun bunun dedesinden kalma araziler üzerinde çalışıyoruz. eskilerini söktürüp yenisini diktirmek çiftçilerimizi çok zorluyor" diye konuştu.

PROFESYONEL ZİRAAT MÜHENDİSLERİMİZ VAR

Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman , “Fındığı, fındık dibinde çalışanlar kurtaracaklar. Eğitim vermeye çalışıyoruz. bu insanları daha akıllı daha profesyonel yapmaya çalışan insanlar mutlaka vardır. Üreticilerimize tavsiyemiz, bu insanlarla, bakım yapmalarını tavsiye ediyoruz. Yapraklar döküldükten sonra dezenfekte dediğimiz bordo bulamacayı kullanabilirler. Kısacası il ve ilçe müdürlüklerinde ziraat odalarında konuşlandırdığımız ziraat mühendislerimiz den bilgi alarak onlardan aldıkları bilgi ile bahçelerine bakım onarım yaptırmalarının daha iyi olur diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.

 

HABER:ALEV YILMAZ

 

Bu haber toplam 149 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : FINDIĞI, FINDIK, DİBİNDE, ÇALIŞANLAR, KURTACAK

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler