kk
SON DAKİKA HABERLER
15 Eylül 2021 Çarşamba Saat: 17:09

SÜRÜCÜ YAŞ ŞARTI 69’A ÇIKARILDI

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından karayoluyla ticari amaçlı yük ve yolcu taşımacılığı yapan sürücülerin mesleki yeterlilik belgeleri ile çalışabilecekleri sürelere ilişkin yaş sınırlaması 69 ‘a çıkarıldı.
SÜRÜCÜ YAŞ ŞARTI 69’A ÇIKARILDI
Asacom

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürlüğü tarafından karayoluyla ticari amaçlı yük ve yolcu taşımacılığı yapan sürücülerin mesleki yeterlilik belgeleri ile çalışabilecekleri sürelere ilişkin yaş sınırlaması 69 ‘a çıkarıldı.

Ünye Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Genel Sekreteri Ercan YILDIRIM, Ticari araç sürücüleri için geçerli olan 66 yaşından gün almamış olmak yaş sınırlaması, 31.12.2023 tarihine kadar 69 yaşından gün almamış olmak şeklinde uygulanacaktır” dedi.

Ercan YILDIRIM, konuya ilişkin açıklamalarda bulundu.

Yıldırım, “66 yaşından gün alma yaş sınırını 69 yaşından gün alma süresini uzatıldı. Buda 31.12.2023 tarihine kadar süre verildi. Sadece 66 yaşından gün alan şoför esnafımızın bu tarih itibariyle yeniden bir psikoteknik raporu almak zorunda. Aile hekiminden sağlık raporu almak zorunda. Bu aldıkları sağlık raporu ve psikoteknik raporları, ulaştırma bakanlığının yayınladığı bir site üzerinden işlem yapıp yüklenecek. Tüm kontroller yapılıp onay verildikten sonra kişilerin araç kullanmalarına müsaade edilecek. SRC belgeleri vardır ticari araç kullanma belgesi olarak geçer bu da Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından verilmiş belgelerdir. Ulaştırma bakanlığı bunu aktif hale getirdikten sonra 69 yaşından gün alma şartı ile  araç kullanabilecekler. Sadece burada muaf olan araçlar tehlikeli madde taşıyan araçlar bunlar; akaryakıt tankerleri, LPG tankerleri, tüp tankerleri vb. gibi. Konuşmamın başında da dediğim gibi 31.12.2023 tarihine kadar süre verildi. Esnafımız ve çalışan şoförler için hayırlı bir süreç olur” diye konuştu.

Yayınlanan genelgede ise;

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürlüğü tarafından iletilen bilgilendirmede;

“Karayolu Taşıma Yönetmeliği ile Karayolu Taşımacılık Faaliyetleri Mesleki Yeterlilik Eğitimi Yönetmeliği'nde karayoluyla ticari amaçlı yük ve yolcu taşımacılığı yapan sürücülerin mesleki yeterlilik belgeleri ile çalışabilecekleri sürelere ilişkin yaş sınırlaması bulunduğu belirtilmiş olup Covid-19 salgını nedeniyle alınan tedbirler kapsamında Bakanlıklarınca sektöre yönelik birçok tedbir alınmakta olduğu ve bu tedbirlerle salgının sektörde meydana getirdiği olumsuz etkilerin en aza indirilmeye çalışıldığı ifade edilmektedir.

Bu kapsamda, dünyada ve ülkemizde yaşanan normalleşme süreci çerçevesinde artan ticaret hacmi ile beraber sektörde oluşan mesleki yeterlilik belgesi sahibi sürücü ihtiyacının karşılanabilmesi amacıyla, karayolu taşımacılık sektöründen gelen talepler de dikkate alınarak, Karayolu Taşıma Yönetmeliği kapsamında ticari amaçlı yük ve yolcu taşımacılığı yapan, mesleki yeterlilik belgesi sahibi sürücüler için, her iki Yönetmelikte yer alan yaş sınırlamasının 31.12.2023 tarihine kadar "69 yaşından (altmış dokuz) gün almamış olmak" şeklinde uygulanması hususunda düzenleme yapılmıştır.

Bu doğrultuda; SRC Türü (SRC-5 hariç) Mesleki Yeterlilik Belgesi süresi biten veya bitimine 3 (üç) ay süre kalan sürücülerin şoförlük mesleği bakımından bedeni ve psikoteknik açıdan sağlıklı olduklarını gösteren başvuru tarihi itibariyle son bir ayda alınmış;

Sürücü Adayları Ve Sürücülerde Aranacak Sağlık Şartları İle Muayenelerine Dair Yönetmelik kapsamında şoförlük mesleğini icra edebileceğine dair Sağlık Bakanlığına ve üniversitelere bağlı sağlık tesisleri, aile sağlığı merkezleri ve Sağlık Bakanlığınca ruhsatlandırılan (muayenehane hariç) özel sağlık kuruluşlarınca düzenlenen Sağlık Raporu ve,

Sağlık Bakanlığınca yetkilendirilen Psikoteknik Değerlendirme Merkezlerince düzenlenen Psikoteknik Değerlendirme Raporu, ile birlikte Bakanlığa bağlı Bölge Müdürlüklerine 15.09.2021 tarihi itibariyle başvuru yapabileceklerdir” denildi.


HABER:ALEV YILMAZ

 

 

Bu haber toplam 190 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : SÜRÜCÜ, YAŞ, ŞARTI, 69’A, ÇIKARILDI

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler