kk
SON DAKİKA HABERLER
26 Ekim 2020 Pazartesi Saat: 16:04

Ordu da (FINVER) projesi hayata geçirilmeye hazırlanıyor

Çeşitli sebeplerle bakımsız kalan bahçeler kiralanarak Büyükşehir Belediyesi tarafından (FINVER) Projesi kapsamında 5yıl içinde %100 verim artışı sağlanacak.
Ordu da (FINVER) projesi  hayata geçirilmeye hazırlanıyor
Asacom

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’in fındıkla ilgili uygulamaya koydurduğu projelere bir yenisi eklendi. Daha önceki ‘Fındığa Büyükşehir Eli Dokunuyor’ ve ‘Fındık Dalda, Aklın İşçide Kalmasın’ projeleri ile büyük ses getiren, işçi-işveren ve bahçe bakımı alanında önemli bir boşluğu dolduran Ordu Büyükşehir Belediyesi bu sefer de  ‘Fındık Verimlilik Projesi’ni (FINVER) hayata geçirmeye hazırlanıyor.

Bahçelerin bakımı yapılacak

Proje hakkında açıklamalarda bulunan Başkan Güler, şu bilgileri verdi: “FINVER projesi ile birlikte fındık bahçeleri ORTAR iştirak şirketimiz tarafından 5 yıllığına bahçe sahiplerinden kiralanıyor. Profesyonel ekiplerce, ziraat mühendisi eşliğinde fındık bahçelerinin, budama, gübreleme, ilaçlama, yabani ot temizliği ve fındık hasadı gerçekleştiriliyor. Proje sayesinde 5 yılın sonunda %100 verim artışı hedefleniyor. Verimliliği artırılmış ve bakımı yapılmış bahçeler sözleşme tarihi sonunda bahçe sahiplerine koşulsuz olarak teslim ediliyor. Böylece hem hemşehrilerimizin ihtiyacını karşılamış hem de fındık verimini artırmış oluyoruz. İlk olarak Perşembe ilçemizde 300 dekar ile başladığımız projemizi, gelecek yıllarda tüm ilçelerimizde 1000 dekarlık büyük işletmelere dönüştürmeyi hedefliyoruz”

 Fındıkta kazan-kazan

Sosyal belediyecilik alanına önem verdiklerini ifade eden Dr. Mehmet Hilmi Güler, “Gerçekleştirdiğimiz projeler ile yeni bir model oluşturduk. Fındık yetiştiriciliğini profesyonel yönetilen bir işletme haline dönüştürüyoruz. Fındık bahçe sahiplerinin ve işçilerin daha fazla gelir sağladıkları, her iki taraf için kazan-kazan durumu oluşturan profesyonel fındık yetiştiriciliği ile birlikte fındık verimliliğini en üst seviyelere çıkarmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Bu haber toplam 138 defa okunmuştur

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler