kk
SON DAKİKA HABERLER
2 Nisan 2021 Cuma Saat: 21:10

DÖVİZ BÜROLARI DOLDU TAŞTI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan korona virüs salgını sürecinde en az 4-5 kere yastık altı altın ve dövizlerinizi bozdurun çağrısında bulunmuştu. En son düzenlenen kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada da Cumhurbaş
DÖVİZ BÜROLARI DOLDU TAŞTI
Asacom

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan  korona virüs salgını sürecinde en az 4-5 kere yastık altı altın ve dövizlerinizi bozdurun çağrısında bulunmuştu. En son düzenlenen kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada da Cumhurbaşkanı Erdoğan bir kez daha yatırımcıya seslendi.  döviz-altın çağrısı yaptı vatandaşlar ise aradan geçen 5-6 günlük sürede döviz bürolarına akın etti.Döviz Bürosu İşletmecisi Şakir Karaoğlanoğlu konuya ilişkin açıklama yaptı.

 Merkez Bankası'ndaki başkanı değişikliğinin ardından kurda yaşanan Spekülatif artışa yerli yatırımcı rekor satışla karşılık verdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan döviz ve altınınızı Finansal sisteme sokun çağrısı yapmıştı. Harekete geçen yerliler 6 işlem gününde 10 milyar dolarlık satış gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan çağrısında, “Sadece kendilerini güvende hissetmek amacıyla evlerinde altın ve döviz tutan vatandaşlarıma burada bir çağrıda bulunmak istiyorum. Bu vatandaşlarımdan milli servetimiz olan evlerindeki döviz ve altını çeşitli finans araçlarına yatırarak ekonomiye ve üretime katkı sağlamalarını istiyorum” demişti.

 

GERÇEK ANLAMDA BİR TL’YE DÖNÜŞ VAR

 

Döviz Bürosu İşletmecisi Şakir Karaoğlanoğlu Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çağrısının ardından döviz bürolarında yoğunlukların yaşanmaya başladığını söyledi.

“ şimdi Cumhurbaşkanımızın yaptığı çağrıdan sonra Cumhurbaşkanımızın çağrısına sebep mi? Halkımızın kendi ekonomiyi takip etmesinden mi? Tam olarak bilemiyorum ama 10-15 gündür özellikle çok yüksek miktarda döviz bozdurma var.  İnsanlar dövizden çıkıp bir miktar TL’ye döndüler. Bu da artık merkez bankasının faiz artırmasından mı kaynaklı, vadeli paraya mı dönmek mi yoksa Cumhurbaşkanımızın çağrışımı bilemiyorum. Ama gerçek anlamda bir TL’ye dönüş var” dedi.

 

Bankacılık düzenleme ve denetleme kurumunun verilerine göre 19 Mart'ta 255 milyar 703 milyon dolar olan döviz hesaplarının büyüklüğü 29 Mart itibarıyla 10 milyar 494 milyon dolar azalarak 245 milyar 209 milyon dolara geriledi. Bu dönemde bireysel yatırımcıların döviz hesapları 8 milyar 58 milyon dolar, şirketlerin hesapları ise 2.4 milyar dolar azaldı.

Karaoğlanoğlu, “ Merkez Bankası'nın başkanının görevden alınmasından sonra yüzde 15 civarında bir artış gerçekleşti. Şimdi yavaş yavaş sular duruluyor. 8 liranın altına geldi dolar tabi bu nereye iner  daha yukarıda mı kalır bilinebilecek bir sistem yok. Ama şuanda 3-4 gündür düşüşte” dedi.

Bu haber toplam 190 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : DÖVİZ, BÜROLARI, DOLDU, TAŞTI

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler