kk
SON DAKİKA HABERLER
13 Eylül 2021 Pazartesi Saat: 19:27

Tüccar TMO’ya Fındık Satamaz!

Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahaman, Tüccar vatandaştan 24 TL'ye aldığı fındığı 26 TL'ye Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO)'ne satmasını sert sözlerle eleştirdi.
Tüccar TMO’ya Fındık Satamaz!
Asacom

TMO’nun fındık alımlarında üreticiyi mağdur etmesinden çiftçilerin tüccara yöneldiğini ileri süren Başkan Sarıkahraman, bazı çiftçilerinin ÇKS belgelerini tüccara teslim ederek üreticinin fındığını bu şekilde TMO’ya satarak çiftçiyi zarara uğrattığını söyledi. 

BU ÇOK AYIP BİR ŞEY

Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahaman, “geçtiğimiz yıllarda böyle problemler duydum ama bu sene henüz böyle bir şey duymadım. Tüccar TMO’ya fındık veremez. tüccar kendinin çalıştığı tanıdığı bir üreticinin ÇKS’sini alarak böyle bir yol izler. bu etik değil çok çirkin ama bir o kadar da kıymetli çiftçilerimizin kendi belgeleri ÇKS’lerini ne karşılığında olabilir onu bilemem.  onu Tüccara kullandırması en ayıp olanı da. eğer böyle bir durum söz konusuysa hem o işi yapan Tüccarı haram  kazanmaktan ben tenkit ederim, hem de kıymetli çiftçimizi kendi ÇKS’sini kullandırtmaktan imtihal ederim bu çok ayıp bir şeydir” dedi.

EVRAKLARINIZI BAŞKA ŞAHISLARA KULLANDIRMAYIN

Osman Sarıkahraman, evrak ve belgelerini başka şahıslara teslim etmemeleri gerektiğine de değindi. Başkan Sarıkahraman, “ Devlet burada piyasada üreticinin elinden malı ucuz fiyata  alarak devlete “bana Tüccar getirsin de bunu şu kadar para kazansın diye TMO’da fındık alımına gerçekleştirmiyor. TMO’nun asıl görevi üreticisi sübvanse etmek üreticinin düştüğü durumdan  onu kurtarmak, müdahale kurumudur. Dolayısıyla Eğer çiftçimiz kendi ÇKS’sini kullandırıyorsa çok ayıp bir şey yani. aynı şekilde de altının Bir daha çiziyorum, o evrakları kullanan Tüccarı da kınarım buradan. Siz hangi fabrikada çalışıyorsanız aldığınız fındığı ilgili çalıştığımız fabrikaya randıman karşılığında zaten veriyorsunuz. Bu haramdır, kul hakkı yemektir aslında. bunu yapıyorsa bunu yapan esnaf arkadaşımız varsa bu kul hakkı yemektir.  nedir 24 liraya 23,50 liraya fındık alacaksınız 26,50 tl’ye TMO’ya kan emicilik yapacaksınız. Bu çok iğrenç bir şeydir. Hem evrakını kullandıran çiftçimizi kınarım hem de bu işi yapan buna tevessül eden esnaf arkadaşımızı buradan şiddetle kınarım” şeklinde konuştu.

TMO BİR ZORU BAŞARDI

Üreticilere seslenen Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahaman, “Yapılması gereken şu; için üreticilerimizin sizin aracılığı ile sesleniyoruz. Biz TMO’nun fındık almasını tüm Ziraat Odaları fındık bölgesindeki Ziraat Odaları ve genel başkanımız Şemsi Bayraktar'ın önderliğinde üreticinin altın ürünü ayakları düşmesin diye TMO’nun fındık alımı sağladı. burada bir zoru başardı. üretici kendi elindeki evrakını gitsin de ilgili bir esnafa kullandırsın diye yapmadık” diye konuştu.

HABER: ALEV YILMAZ

Bu haber toplam 153 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Tüccar, TMO’ya, Fındık, Satamaz!

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler