kk
SON DAKİKA HABERLER
27 Eylül 2021 Pazartesi Saat: 13:22

FINDIK FİYATINI FERRERO BELİRLEDİ

TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, “Ülkemizde fındığın 2021 yılı kilogram maliyetinin ortalama 23 lira olarak belirlendi. Ancak serbest piyasada 23 lira ile 23 lira 50 kuruş gibi neredeyse maliyet fiyatına alımlar yapılıyor” dedi.
FINDIK FİYATINI FERRERO BELİRLEDİ

İTALYA’DA 90 BİN TON EKSİK

TZOB Genel Başkanı Bayraktar, “Uluslararası kuruluşların tahminine göre İtalya’nın 2021-2022 sezonundaki üretimi neredeyse yarı yarıya azalarak 160 bin tondan 70 bin tona düşecek. Bu durumu fırsata çevirmemiz gerekirken, bizler herkesin adını artık ezberlediği yabancı firmanın ve onun kendi içimizdeki taşeronlarının kurduğu oyunlar sayesinde bu fırsatı ne yazık ki değerlendiremiyoruz” diye konuştu.

 REKABET KURUMU GÖREVE

Yabancı firmanın yatırım yapma bahanesiyle geldiğini belirten Bayraktar, “Ülkemiz hiçbir zaman müstemleke olmamıştır. Yerli ve yabancı, ülkemizde her kim fındık işiyle uğraşıyorsa bu gerçeği asla unutmamalıdır. Buradan Rekabet Kurumu’na sesleniyoruz ve kendilerini göreve davet ediyoruz. Piyasayı üreticilerimizin aleyhine, tamamen kendi istekleri yönünde şekillendirmeye çalışanlar hakkında gereği yapılmalıdır.” dedi.

FERRERO’YA DUR DEMELİYİZ

Ferrero’nun yaptığı baskılara dur denmesi gerektiğinin altını çizen Bayraktar sözlerini şöyle sürdürdü: “Ferrero’nun piyasaya yaptığı baskılardan sadece çiftçilerimiz değil yerli tüccarlarımız, sanayicilerimiz ve hatta bazı ihracatçıların da rahatsız olduklarını duyuyoruz. Piyasadan fındık almaya korkar hale gelmişlerdir. Onlarda bu firmanın fındık alım ruhsatı iptali için Rekabet Kurulu’na başvurmaya hazırlanıyorlar.” 5’te  

BİR MİLLET SOYULUYOR ERDOĞAN SEYREDİYOR

CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, “Siz 27 TL taban fiyat verdiniz. Ama uluslararası kartel ve yerli işbirlikçileri 23 TL’ye fındığı alıp üreticiyi perişan ediyorlar. Ülke soyuluyor. Siz buna sesinizi çıkartmıyorsunuz.” dedi.  

23 TL SOYGUN FİYATIDIR

Biz fındık fiyatı en az 35 TL olsun derken bugünleri görerek söyledik. Siz 27 TL taban fiyat verdiniz. Ama bu uluslararası kartel ve yerli işbirlikçileri 23 TL’ye fındığı alıp üreticiyi perişan ediyorlar. Ve siz buna müdahil olmuyorsunuz. Tarım Bakanı, Rekabet Kurumu bu işin içerisinde. Siz de bu işin içindesiniz. Ülke soyuluyor. Siz buna sesinizi çıkartmıyorsunuz.

NEREDE 1 RANDIMANA 1 TL

Bakın fındıkta randıman nedir? Bakın bu kabuklu fındık. Kırdığımızda iç kısmı ne kadar ağırsa o kadar randıman vardır. Yani taban fiyata o kadar eklenir. Yani fındıktaki randımandaki fark zaten üreticinin hakkıdır. Yüzyıllardır böyle… Buradaki farkı üreticiye sanki bir bahşişmiş gibi ifade edip üretici karşısında gülünç duruma düştünüz. Üstelik 1 randıman 1 lira etmez. Anca 50 kuruş eder.

GELDİĞİN GİBİ GİDECEKSİN

Erdoğan ve hükümeti fındıkçıyı da fındığı da ezmektedir. 400.000 üretici ve 8 milyon insanın ekmek parasını yabancı bir kartele peşkeş çekmektedir. Fındığın üstüne basarsanız, üzerinde yürürken dikkat etmek lazım. Sağlam adım atmazsanız sizi sırt üstü yere yapıştırır. Bir daha da kalkamazsınız benden söylemesi. Erdoğan, Karadeniz’den geldin Karadeniz’den gideceksin.” 

Bu haber toplam 264 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : FINDIK, FİYATINI, FERRERO, BELİRLEDİ

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler