kk
SON DAKİKA HABERLER
1 Mayıs 2021 Cumartesi Saat: 15:39

DR. ÖZMAN UYARDI; “TEST YAPTIRMAYI İHMAL ETMEYİN”

Bahar mevsimine geldi. Bahar mevsimi ile beraber alerjik belirtilerin, alerjik şikayetlerin, ne gibi değişiklik gösterdiğini ve daha da önemlisi ile beraber insanlarda olan şikayetlerin özellikle hangi şekilde tezahür ettiğini Kulak, Burun Bo?
DR. ÖZMAN UYARDI; “TEST YAPTIRMAYI İHMAL ETMEYİN”
Asacom

 

Bahar mevsimine geldi. Bahar mevsimi ile beraber alerjik belirtilerin, alerjik şikayetlerin, ne gibi değişiklik gösterdiğini ve daha da önemlisi ile beraber insanlarda olan şikayetlerin özellikle hangi şekilde  tezahür ettiğini Kulak, Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Dr. Mustafa Özman, alerjik rahatsızlıkları olanların alerjisi olan şeylerden uzak durulması gerektiğini söyledi.

ALERJİ Mİ, COVİD-19 MU?

Kulak, Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Dr. Mustafa Özman, alerji olan hastalarda görünen hapşırma, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, geniz kaşıntısı belirtileri covit-19 hastalığına benzesede covit hastalığının belirtilerin farklı oluğunu dile getirdi. Dr. Mustafa Özman, “Alerjik nezle (bahar alerjisi), toplumun yaklaşık, insanların yüzde 30-40’ında görülen son yıllarda da giderek görülme sıklığı artan  bir hastalıktır. Özellikle bahar aylarında mevsimsel geçişlerde ortay çıkan bir tür hatalıktır. Kış ayından bahar ayına geçerken bahar ayından yaz ayına geçerken son bahardan da kışa geçerken belirtiler genellikle artar.  Alerjik nezlede baharla beraber ortalığa yayılan ağaçlardaki polenler özellikle bu şikayetlerin artışında önemi rol oynamaktadır ve hastalarda hapşırma, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, geniz kaşıntısı gibi belirtiler doktora götürmektedir. Bu dönemde de bu tarz belirtiler covid ile de benzerlik gösterdiği için bir çok hastamız da kendini kovid olduğunu zannederek doktora başvuru yapmaktadır. Ama Covid-19 belirtileri biraz daha farklıdır” diye konuştu.

ALERJİ TESTİ YAPTIRMAYI İHMAL ETMEYİN

“Biz alerjik nezlede, hastaya birinci tedaviye yaklaşık olarak alerjisini artıran şeylerden uzak durmayı öneriyoruz. Bunu da tabi tespit edebilmemiz lazım. Alerji belirtisi olan kişilerin alerji testi yaptırmalarını öneriyoruz. Özellikle şikayetleri kısa vadeli değil de uzun vadeli olduğu zaman sürekli tekrarlıyorsa alerji testi yaptırmaları çok faydalı ve yararlı olacaktır” dedi.

 

BAHAR ALERJİSİ NASIL GEÇER?

Tedavi basamaklarından bahseden Dr. Mustafa Özman, “öncelikle ilaç tedavisi bir seçenektir. Burun spreyi, haplarımız var bu konu ile ilgili. Burun ışını dediğimiz ilaçlı hastalarda sürekli kullanan hastalarda kullandığımız bir yöntem. Her hastaya yapılmayan birazda uzun vadeli tedavi yöntemi var. Aşı tedavisi mevcut. Aşı tedavisi kullanıldığı zaman neye alerjisi var ise ortadan kaldırmaktadır ve alerjisiz hayat sürdürebilmektedir hasta” dedi.

MASKE TAKMAK ALERJİ OLMAYI ENGELLER Mİ?

Dr. Özman, “Hastaların maske takmak değil, sosyalleşmeyi azaltması, dışarıya çıkması, gezmesi, eğlenmesi, bağ bahçe, kıra, köye yada okula, gitmesini azalttığından  bu kovid şartları alerji belirtilerini yaşayan insanları daha az gözlemlemekteyiz” dedi.

 

Haber: Alev Yılmaz

Bu haber toplam 129 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : DR., ÖZMAN, UYARDI;, “TEST, YAPTIRMAYI, İHMAL, ETMEYİN”

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler