kk
SON DAKİKA HABERLER
Sırbistan Nakliyat Rusya Nakliyat

Adnan SOBİ

Adnan SOBİ

Karadenizin Fethedilmeyi Bekleyen Kalesi.

6 Ocak 2022 Perşembe Saat: 09:34

Karadeniz'in Fethedilmeyi Bekleyen Kalesi. 

FATSA ÇINGIRT KALESİ 

Her yer kazılmış, her eser tahrip edilmiş, adeta yok edilmiş bir manzara ile karşılaştık. Ne yazık ki, günümüzde hala hak ettiği değeri görememiş ve görmemeyede devam etmektedir. Özellikle kaçak kazı tahribatları tarihi değerlerimizi adeta yok etmektedir. Bu ve benzeri doğal ve tarihi destinasyonlar için gelişen dünya ve değişen Şehircilik anlayışından korumak amacıyla 1. ve 2. bölge koruma bandı uygulanmalı ve yapı kütlesi destinasyonun görsel kalitesini engelleyecek yapılaşmalarda engellenmelidir. Bu çerçevede tavsiye niteliğindeki önerilerim aşağıdaki gibidir. 

         - Çıngırt Kalesi 'ne çıkarken Fatsa Büyük Sanayi Sitesi üst kısmında (coci demir üstü) yapılmakta olan konut binasının kat yüksekliğine ileride emsal teşkil edeceğinden acilen müdahale edilmelidir. Çünkü, Çıngırt Tepesinin sahil yolu boyunca görseli korunmalıdır. Buradaki amaç destinasyonun görülmesi reklam ve tanıtımın en gerçekçi unsuru olmasıdır. 

         - Okul inşaatından sonraki yol araç girişine kapatılarak, art niyetli kişilerin ulaşımı engellenmelidir. Yol köylü ve görevli haricinin kullanımına kapatılmalıdır. Koyulacak uyarı tabelalarıyla(özel statülü alan giriş yasaktır) dikkat çekilmelidir. 

         - Araç yolunun sonu olan iki yükselti ortası, ileride otopark ve karşılama noktası olarak kullanılacak şekilde hazırlanmalı ve bu amaç doğrultusunda şimdiden planlanmalıdır. 

         - En önemliside iki tepeli destinasyonun kuzeyi(deniz tarafı) acilen doğal destinasyon ve Kent Ormanı Kimliği ile mesire alanına çevrilmeli, kayalık uç noktaya Seyir Terası ve Zirve Restoran yapılarak turizmin hizmetine açılmalıdır. Bu hizmet alt yapısındaki asıl amaç; tarihi kuzey yükseltinin korunması olacaktır. 

         - Güneyi(Kara tarafı) Tarihi ve kültürel zenginlikleri içerisinde barındıran alanın acilen vahşi yüzey temizliği ve Delhiz temizliği yapılarak, Arkeolojik kazı çalışmalarının başlaması sağlanmalıdır.   

         - Özellikle doğu yakası alt eteklerinde bulunan tarihi ve kültürel yaşam alanları korunmaya alınmalıdır. 

         - Doğu cephesinde bulunan ve şu ana kadar farkedilmemiş olan Kral Kaya Mezarı tescillenerek aydınlatması yapılmalıdır. Aksi takdirde en önemli tarihi değerimiz yok olma ile karşı karşıya kalmaktadır. 

         - Kuzey Tepesi olan tarihi statülü alana  girişler yasaklamalıdır. 

                Koruma ve Güvenlik 

         Uzman bir ekip tarafından belirlenecek noktalara foto kaptanlar yerleştirilerek saha hazırlana kadar, art niyetli kişilerin tahribatları önlenmiş olacaktır. 

         Turizmin olmazsa olmazı, birlikte hareket edilmesi ve tüm sahanın hazırlanması hedefinin olması gerekmektedir. 

Birlikte ORDU , Birlikte TURİZM 


Bu haber toplam 31 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları